Aquincumi Múzeum

Aquincumi Múzeum Feltárások,sajtóközlemények,könyvtár,kiállítások,látogatások.

Céginformáció:
1778 - Egy óbudai szõlõsgazda veremásás közben római padlófûtés (hypocaustum) maradványokra lelt, szerepüket és eredetüket Schönvisner István egyetemi könyvtáros ismerte fel, s azonosította Aquincum városával.
1796 - A belvárosi piarista rendház udvarán elõkerülnek Contra Aquincum erõdjének elsõ romjai.
1815 - Göttersdorfer Jakab a Rákos-patak torkolatánál fekvõ földje szántása közben római falakra (Transaquincum romjaira) talál.
1820 - Az uralkodó atyja megszemléli az óbudai római romokat, majd kinyilvánítja: "Íme itt a magyar Pompeji és Herculaneum!"
1820-as évek - Az óbudai prefektus "kutatást" végez a Papföldön (a jelenlegi Aquincumi Múzeum területén) feltárva, majd visszatemetve a nagy közfürdõ romjait.
1860-as évek - Zsigmondy Gusztáv felméréseket készít a transaquincumi erõd, illetve a mai Óbudai szigeten elterülõ "thermák" (a helytartói palota fürdõszárnya) látható maradványairól.
1867 - Rómer Flóris szervezésében Párizsi Világkiállításon a magyar pavilon régészeti kiállításában már szerepelnek aquincumi leletek.
1869 - Rudolf trónörökös meglátogatja az óbudai római romokat.
1876 - A 8. Nemzetközi Embertani és Régészeti Kongresszus meglátogatja Aquincum romjait.
1878 - Budapest Fõváros tanácsa határozatot hozott az Óbudán még felszínen látható romok védelmében.
1880 - Hattagú bizottság alakult, hogy kijelölje a rendszeres feltárások helyszínét
- Megkezdõdnek a feltárások Torma Károly, Hampel József és Gömöri Havas Sándor vezetésével.
1881 - Torma feltárta a polgárvárosi amfiteátrum teljes felületét.
1885 - Az Országos Kiállításon az aquincumi ásatások leletei is bemutatásra kerülnek.
1888 - Kuzsinszky Bálint bekapcsolódik a munkálatokba, késõbb átveszi Tormától az ásatások irányítását.
1889 - Megjelenik a Budapest Régiségei évkönyv elsõ száma.
- Megnyílik az elsõ aquincumi kiállítás a Krempl-malomban.
1894. május 10. - Az Aquincumi Múzeum kiállítóépülete megnyitja kapuit a nagyközönség elõtt.
1896 - A Millenium alkalmából, és az eddigi hely szûkössége miatt a múzeumépületet két szárnnyal bõvítik ki, ez az alapterület máig nem változott.
1902 - Megépül a múzeumépület mögötti kõtár.
1904 - Bõvítik a kõtárat.
1921 - Nagy Lajos bekapcsolódik az Aquincum-kutatásba.
1928 - Ismét bõvítik a kõtárat.
1931 - Nagy Lajos feltárja a polgárváros tûzoltólaktanyáját, itt megtalálja többek közt az aquincumi orgona maradványait is.
1932 - Elkészül az 1927 és 1930 között feltárt cella trichora mûemléki rekonstrukciója.
1936 - Nagy Lajos szervezésében megalakul a Fõvárosi Régészeti Intézet.
- Földalatti múzeum létesül az 1932 és 1936 között feltárt Contra Aquincum területén.
1938 - Kuzsinszky Bálint halála után Nagy Lajos veszi át a múzeum irányítását, ebben Szilágyi János, a Fõvárosi Régészeti Intézet irányításában Nagy Tibor van segítségére.
1941 - Befejezõdik az 1925-tõl folyamatosan feltárt katonai amfiteátrum mûemléki rekonstrukciója
- Tervek készülnek az Aquincumi Múzeum bõvítésére, de a II. Világháború megakadályozza megvalósításukat.
1945 - A II. Világháborúban az Óbudai Gázgyárat célzó bombázások folyamán a múzeumépület 40 %-ban sérült, a romterületet 12 bombatalálat éri. A részben a Károlyi Palotában tárolt leletanyag 2/5-e megsemmisül.
1947 - "Budapest múltja" címmel megnyílik a Károlyi palotában a háború utáni elsõ kiállítás.
1948. október - Megnyílik az Aquincumi Múzeum háború utáni elsõ állandó kiállítása.
1952 - Feltárások kezdõdnek a Hajógyári szigeten, a helytartói palota területén.
1954 - Megnyílik a Táborvárosi Múzeum.
1961 - Újra helyreállítják a cella trichora romegyüttesét.
1963 - Az Aquincumi Múzeum területén megkezdõdnek a romkonzerválási munkálatok.
1964 - Újra megnyílik a kibõvített Fürdõ Múzeum.
1966 - Magyar és külföldi építészhallgatók közremûködésével elkezdõdnek az Interstudex-ásatások a polgárváros nyugati, eddig feltáratlan területén.
1967 - Megnyílik a Hercules Villa.
1973 - Befejezõdnek az Aquincumi Múzeum romkonzerválási munkálatai, 16 épületet sikerül rekonstruálni.
1970-80-as évek - folyamatos feltárások az aquincumi legiotábor, illetve a katonaváros területén, romkonzerválási munkák a tábor épületei, valamint védmûvei bemutatására.
1984 - Még nagyobb területû lesz a Fürdõ Múzeum.
1987 - Fenntartási zavarok miatt bezárják a Fürdõ Múzeum, a Hercules Villa, a Táborvárosi Múzeum, illetve a Contra Aquincum bemutatóhelyeket.
1989 - Az Ókortörténeti Osztály dolgozói a Károlyi palotából az Aquincumi Múzeum régi irodaépületébe költöznek.
1991 - Az Aquincumi Múzeum romterületének déli része kiegészül a volt MHSZ területével és épületeivel
1994 - Kisebb rekonstrukciós munkálatok folynak a múzeumi bejárat korszerûsítése érdekében. Megkezdõdik az új területek (a volt MHSZ) bõvítése és átalakítása raktárrá és restaurátor mûhellyé.
- Újra megnyílik a Hercules Villa.
1995-1996 - Az Aquincumi Múzeum keleti kõtára elõtti terület talajcseréje.
1996-1998 - A keleti kõtár elõtti terület tereprendezése - a romkerti színház kialakítása és a romkert déli részének további rendezése.
1998 - A Károlyi palotában mûködõ további munkahelyek, valamint a gyûjtemények és raktárak átmeneti elhelyezése a Gázgyári Óraházban, illetve a Gázgyári Mûvelõdési Házban.
1999 - Újra megnyílik a Fürdõ Múzeum.
2000. november 21. - Átadják az Aquincumi Múzeum bõvítésének I. ütemét, az irodaépületet és raktárbázist, a múzeum ezzel egy ideiglenes, télen is mûködõ kiállítóhellyel gazdagodott.
2000-2003 - A NÖP programok segítségével helyreállítási munkák folynak a délkeleti romterület egyes pontjain (mûemléki helyreállítás - hitelesítõ feltárás: Symphorus mithraeuma és a deversorium fürdõszárnya)
2003-2004 - A volt MHSZ épületben kialakított restaurátormûhely belsõ átépítése bejezõdik, valamint homlokzatát részlegesen renoválják. Kicserélik a tönkrement terrakotta információs táblákat a romterületen.
2005 - Az Aquincumi Múzeum romterületén új információs táblákat, illetve két kronoszkópot telepítenek.
��.. - Budapest Fõváros Fõpolgármesteri Hivatala határozatával a korábbi ELMÛ épület áramátalakító épületét az Aquincumi Múzeumhoz csatolják.

Üzleti ajánlat:
Feltárások,sajtóközlemények,könyvtár,kiállítások,látogatások.Iskolai múzeumi látogatás megszervezésekor érdemes egy elõzetes látogatást tenni a kiválasztott a múzeumban. Így már a látogatás elõtt fel lehet készíteni a tanulókat a látnivalókra. Az Aquincumi Múzeum és filiáléi esetében ez már csak azért is ajánlott, mert a szabadban lévõ romok megtekintése valóban igényli a diákok elõzetes felkészítését, tájékoztatását. Amennyiben a látottakon kívül több információra van szüksége, a múzeum régészeti szakkönyvtára széles tárgykörben áll rendelkezésére.
Ha a MÁV kedvezményes utazási lehetõségét kívánják igénybe venni, kérjük, az igazolást faxon kérvényezze (1/430-1083) vagy rtf-formátumban letöltheti itt .
A múzeumlátogatásra idegenvezetést is rendelhet, amelyet a nagy érdeklõdésre való tekintettel lehetõleg minél elõbb, de a kiválasztott idõpont elõtt legkésõbb két héttel rendeljen meg telefonon, faxon vagy e-mailen. Ha a csoport a szaktanár által készített feladatlappal érkezik az idegenvezetéses múzeumlátogatásra, lehetõség szerint ezt is jelezze a bejelentkezésnél. Az általános vezetések mellett a történelem és egyéb tantárgyak (pl. mûvészettörténet, irodalom, stb.) anyagának kiegészítésére az idegenvezetõkkel elõzetesen egyeztetve tematikus vezetések is rendelhetõk.
A múzeumpedagógiai programunk széles választékát is kínáljuk az érdeklõdõ iskolai csoportoknak, szintén elõzetes bejelentkezés alapján.



Cégnév: Aquincumi Múzeum
Székhely: III.ker.Bp.1031 Záhony u. 4.
Levelezési cím: III.ker.Bp.1031 Záhony u. 4.
Telefon:
mobil: 06-1/454-0438
Weboldal:

Minden jog fenntartva 2025©