Városi Önkormányzat Kórház-Rendelőintézet Kalocsa

Városi Önkormányzat Kórház-Rendelőintézet Kalocsa

Céginformáció:
A kórház története
Kalocsa a Duna-Tisza köze legrégibb városa, ezer éve érseki székhely. A Magyar Állam megalapítását követõen 500 éven át a régió vallási, igazgatási, kulturális és oktatási központja. Ennek megfelelõen magyarországi viszonylatban már igen korán - a XIII. században - találunk itt egészségügyi jellegû építményt: Ugrin kalocsai és bácsi érsek (1219-1247) a szegények és betegek számára menedékházat építetett.

A XVI. század közepétõl a Sárközben elhelyezkedõ várost gyakorlatilag teljesen eltörölte a föld színérõl a 148 éves török uralom.

Csak a XVIII. század elején az érsekség visszatérése után indul újra fejlõdésnek a település.

Ennek jegyében Kollonics László érsek (1787-1817) alapítványt tett, hogy annak kamataiból segítsék és támogassák a rászoruló elaggott és beteg embereket, és részükre menedékhely és aggok háza építését tervezte. A terv 1825-27 között vált valóra, amikor Klobusicsky Péter érsek (1822-1843) felépítette az Aggok Házát. Az épület 5 férfi és 5 nõ részére nyújtott elhelyezési lehetõséget.

1849 augusztusában a Kalocsára tartó Haynau serege elõl menekülõ hazafiak között kolera járvány tört ki, aminek következtében az egész papi szemináriumot szükségkórházzá kellett átalakítani.

A kiegyezést követõen dr. Haynald Lajos bíboros érsek (1867-1891) átépítteti az Aggok Házát, mely 1868. június 7-én nyitotta meg kapuit a betegek elõtt. Az Aggok Háza és Kóroda a bõvítés után még 50 évig üzemelt.

1923-ban gróf Zichy Gyula érsek (1923-1942) elrendelte a kórház átépítését és fejlesztését. A tervek szerint szét kellett választani az egészségügyi ellátást a szegények és öregek ellátásától.

A helyi pénzszûke miatt a kórház fejlesztésének lehetõségét Vass József vallás és közoktatási miniszter teremtette meg azáltal, hogy 1 milliárd koronás összeggel támogatta az építkezést.

1925-re készült el az emeletes, 100 ágyas új közkórház, mely az Érseki Szentkereszt Kórház nevet kapta. 36 belgyógyászati, 11 fertõzõbeteg, 36 sebészeti, 9 szülészeti és 8 elkülönítõ ággyal már komoly modern egészségügyi intézménynek számított.

1939-re elkészül a kórház rekonstrukciós programja, azonban a kivitelezéshez az érsekségnek nem volt elég pénze, a félig kész épület üresen állt. A megoldást az hozta meg, hogy Pest megye átvette az intézményt és felvállalta a fejlesztés költségeit.

1942-re készült el az európai színvonalú röntgen osztály, tbc laboratórium, szûrõ ambulancia és a kórház „C” épülete, melyben 200 ágyas hotelrész kapott helyet.

A II. Világháború végén a kórházat hadi-kórházzá nyilvánították, majd 1944-ben katonai nyílt parancsnak megfelelõen az épületeket kiürítették, betegekkel és sebesültekkel együtt Németországba telepítették.

Üzleti ajánlat:
kórház,egészségügy,egészségügyi ellátás,
Belgyógyászati részleg,Sebészeti részleg,
Sebészeti részleg,Szülészet-Nõgyógyászati részleg,
PSYCHIÁTRIAI OSZTÁLY,TÜDÕBELGYÓGYÁSZATI OSZTÁLY,
Csecsemõ és Gyermek Osztály,REHABILITÁCIÓS OSZTÁLY
,Belgyógyászati Rehabilitáció,Psychiátriai Rehabilitáció,KRÓNIKUS BETEGELLÁTÓ OSZTÁLY,
Krónikus Belgyógyászat,Krónikus Psychiátria,
Krónikus Tüdõgyógyászat,szakrendelések









Cégnév: Városi Önkormányzat Kórház-Rendelőintézet Kalocsa
Székhely: 6300 Kalocsa, Kossuth L. u. 34-36.
Levelezési cím: 6300 Kalocsa, Kossuth L. u. 34-36.
Telefon:
mobil: 06-78/564-001

Minden jog fenntartva 2025©