Sióagárd Község Önkormányzata

Sióagárd Község Önkormányzata Krónika,bazár,könyvtár,közterület fenntartás,közigazgatás,turizmus,galéria,önkormányzati feladatok_uj ellátása.

Céginformáció:
Sióagárd a Mezõföld déli csücskén, a Sió és Sárvíz közötti hátságon, a megyeszékhelytõl, Szekszárdtól nyolc kilométerre fekszik. A síkra épült falu mellett magasodik a Leányvár, a hegyhát legdélibb nyúlványa, mögötte a szekszárdi dombok látszanak.

Az elsõ emberek megjelenésében, majd évezredekkel késõbb a falu kialakulásában a víznek, a Sár vizének volt meghatározó szerepe. Akkor a vidék hatalmas kiterjedésû, többé-kevésbé összefüggõ mocsárvilágot alkotott. Elõkerültek olyan edénytöredékek, melyeket a vonaldíszes kultúra jellegzetes, bekarcolt mintái ékesítettek. A vidék különösen gazdag bronzkori leletekben. Nemcsak tárgyak, hanem kora bronzkori házak nyomai is elõkerültek a falutól pár kilométerre.

A középkorban fejlett tógazdálkodás és halászat folyt itt. A XVIII. században megkezdõdött a vízszabályozás, mely Agárd számára is megnyitotta az utat a mezõgazdasági termelés elõtt. Tudni kell azonban, hogy a Sárvíz egész völgyére jellemzõ mezõségi talaj nem túl jó minõségû, mûvelése még a mai agrotechnika számára is nehézséget jelent. Az állattartás feltételeit a falu szûk határai igencsak megnehezítették.

A török hódoltság idején a tizenöt éves háború pusztítása jóvátehetetlen volt a falu életében. A magyar népesség teljes egészében elhagyta. A konszolidációt elõsegítendõ a törökök az elhagyott faluhelyet délszláv telepesekkel telepítették be. Agárd 1715-re települt újra, százszázalékosan rác népességgel. Az elsõ magyarok az 1720-as évek végén telepedtek le a községben, a tótokkal együtt. Utóbb a rácok egészében elvándoroltak, így összeállt a falu mai korra jellemzõ magyar népessége.

A Rákóczi szabadságharctól az 1848-as forradalomig megteremtõdtek annak a békés fejlõdésnek a feltételei, melynek során benépesültek az elhagyott falvak, megszelídült az elvadult táj. A mezõvárosi fejlõdés feltételei itt soha nem alakultak ki, a természetföldrajzi tényezõk együtthatásának köszönhetõen.

1879-ben ért véget a birtokrendezés a szekszárdi uradalom és a község között, melynek eredményeképpen részletekig menõen tisztázták a tulajdonviszonyokat. A mezõgazdaság tõkés átalakulása, a feudális kötöttségek felszámolása a parasztgazdaságok számára a fejlõdés új lehetõségét kínálta. A XIX. század végén indult polgárosodás lassú lépésekkel indult Sióagárdon, a paprikatermelésbõl befolyó extra jövedelemnek köszönhetõen átalakult a falu képe is. Új házak épültek, rendezték az utcák vonalvezetését, artézi kutat fúrtak; és ebben a korszakban alakult ki a jómódú középparasztság ízlésvilágát és vagyoni helyzetét tükrözõ jellegzetes agárdi viselet is, amely a bor és a paprika mellett a község egyik ismertetõjelévé vált.

A meginduló fejlõdést a háború és a forradalmak törték meg. 1945 után a termelõszövetkezeti mozgalom felszámolta a parasztgazdaságokat, a nagyüzemi termelési módszerek mellett egyre kevesebb munkáskézre volt szükség, a közeli megyeszékhely vonzása pedig az ipartelepítések miatt egyre erõteljesebbé vált.

Napjainkra egyre többen költöznek a városközeli, természeti szépségekben és kulturális hagyományokban gazdag faluba, Sióagárdra.

Üzleti ajánlat:
Örömmel köszöntöm, már nagyon régen vártam, hogy találkozzunk, itt is, Sióagárd internetes oldalán.

Településünk lakóinak jobb és hatékonyabb tájékoztatása érdekében indítjuk útjára ezt a lapot, mely egyben az ide látogató érdeklõdõknek is szolgál információval, de lehetõséget nyújt a véleménynyilvánításra is.

Ha többet szeretne tudni falunkról, vagy még nem járt itt, hasznos információkat talál a következõ oldalakon.

Kérem, hogy lapozgasson, a település történetérõl, hagyományairól, természeti szépségeirõl, eseményeirõl, a szolgáltatásokról, a képviselõtestület munkájáról, a hivatali ügyintézésrõl talál információkat.

Figyelmébe ajánlom ezt a kedves települést, mely egyedülálló népviseletével, szokásaival, kiváló ételeivel és boraival szívesen fogadja az ide látogatókat.

Békés és csodálatos természeti környezetben barátságos emberek élik itt a mindennapjaikat, várják az ide látogatókat, hívjuk, várjuk Önt is.

Cégnév: Sióagárd Község Önkormányzata
Székhely: 7171 Sióagárd, Kossuth utca 9.
Levelezési cím: 7171 Sióagárd, Kossuth utca 9.
Telefon:
mobil: 74/437-295 74/537-006

Minden jog fenntartva 2024©