Apátistvánfalva Község Önkormányzata

Apátistvánfalva Község Önkormányzata Turizmus,galéria,közterület fenntartás,közigazgatás,könyvtár.

Céginformáció:
Apátistvánfalva kis község Vas megyében, az osztrák-magyar-szlovén határ találkozásánál lévõ szentgotthárdi kistérségben helyezkedik el, az osztrák határátkelõhelytõl 10 km-re, a szlovén határátkelõhelytõl 3 km-re.



A község egész területe az Alpok-aljai dombságon helyezkedik el, 270-, és 340m közötti tengerszint feletti magasságban. Közvetlen társközségei Orfalu és Kétvölgy községek, mely települések többnyire magukon hordozzák községünk kapcsán leírt földrajzi, építészeti és egyéb jellemzõket.


Az idõjárásra a közeli Stájer-Alpok van befolyásoló hatással. Leszámítva az utóbbi két aszályos évet, jellemzõ a magas évi csapadékmennyiség.


Apátistvánfalva és környéke vizes völgyekben és forrásokban igen gazdag. Legismertebb vízfolyásunk a településünktõl délre eredõ, az egész községet átszelõ Hársas-patak, mely a tõlünk néhány km-re lévõ, gyönyörû erdõ övezte környezetben található Hársas-víztározót táplálja, mely a környék legkedveltebb pihenõhelye.
A vidék egyedülálló létesítménye a "TÓKA", mely 2-3 méter mély kb. 2 méter széles gödör, ami az esõvízbõl töltõdik fel, és a vízzáró agyagréteg nem engedi a vizet elfolyni, melyet a korábbi évtizedekben leginkább állatok itatására használtak az itt lakók.
Valamikor a mai település egészét, mint az Õrség Vendvidék többi részét összefüggõ erdõ borította.


Az ide települt emberi munka eredménye a mai állapot kialakítása.


Ennek eredményeként községünk arculata teljesen egyedülálló település szerkezetet mutat:


A község külterületén belterületén egyaránt megtalálhatók az egykori hatalmas erdõk foltjai, mert a bükkösök és lucfenyvesek többsége magántulajdonban maradtak.


A gazdák ezeket féltõ gonddal kezelték, úgynevezett szálaló gazdálkodást folytatva termelték ki a fákat.


Ezzel kevésbé bolygatták meg az aljnövényzetet, s teret engedtek a természetes újulásnak is.


Így a mai napig megmaradtak a csodálatos kaszálórétek, mely igen ritka és értékes tavaszi növénye a zergeboglár egyik alfaja. Különlegességnek számít a rózsaszín virágú sömöröskosbor, a lilavirágú, széles levelû ujjaskosbor, valamint az országos viszonylatban is ritka elõfordulású, struccpáfrány sokszor embermagasságúra megnövõ példányai.



A mészkerülõ erdei fenyvesek lejellemzõbb növényei a boróka, a szõrös nyír, a korpafüvek, s csaknem megtalálható valamennyi körtike faj, és a fekete s vörös áfonya.



A háborítatlan tiszta levegõjû természeti környezetben igen változatos az állatvilág is, a kis és nagyvadak mellett értékes fészkelõ madaraink a fekete gólya, a darázsölyv, a haris, a kék galamb, a keresztcsõrû, a süvöltõ és a tüzes fejû királyka.
Mindezek mellett Magyarország leggazdagabb lepkefaunája él nálunk, valamint községünk és térsége az ország egyik gombákban leggazdagabb területe.



Községünk néprajzilag is önálló, sajátos kultúrát õrzõ táj.
A falu településszerkezete teljesen egyedi, úgynevezett szórvány beépítettség jellemzi.


Üzleti ajánlat:
Tisztelettel köszöntöm Apátistvánfalva honlapján mindazon kedves érdeklõdõket, akik közelebbrõl is szeretnék megismerni településünket.

Községünk Vas Megyében, annak is legnyugatibb csücskében, a szlovén-osztrák-magyar hármashatár közelében található. Legegyszerûbb megközelítése a 8-as számú fõúttól Szentgotthárd városán keresztül történhet két irányban is: megközelíthetõ Máriaújfalu irányában, ahol már menet közben megcsodálhatják a kedves turisták az erdõ övezte szépséges Hársas Tavat, valamint egy kissé rövidebb hegyi útvonalon, a Kétvölgy községet jelzõ közlekedési táblát követve is.

Apátistvánfalva teljes kül-, és belterülete 1978 óta szigorúan védett, jelenleg az Õrségi Nemzeti Park része. Községünk és környéke a természetbarát turisták kedvelt pihenõhelye egész évben. Településünk kül-, és belterületén egyaránt hatalmas fenyõerdõk és virágos rétek találhatók. Igen sok európai ritkaságú növény és állatvilággal, igen gazdag vadállománnyal, egyedülállóan tiszta és friss levegõvel. Vidékünk Magyarországon gombákban és lepke faunákban a leggazdagabbnak mondható.

Településszerkezetünk is teljesen egyedi, szórvány jellegû. Egy-egy ház többségében külön áll a dombtetõkön és körülötte helyezkednek el a szántók, a kaszáló gyümölcsösök és a rétek, mely összességében mozaikos jelleget kölcsönöz. Írásos dokumentumok 1350-ben említik elõször a települést, mely névadója Harding Szent István ciszterei apát. Õ látható címerünkön is és az Õ tiszteletére emelték 1785-ben a még ma is nagyon szép mûemlék templomunkat.

A jelenleg 416 fõs lakónépességünk 90%-ban szlovén kisebbség, szlovén anyanyelvû és szinte teljes egészében katolikus vallású.

Hétköznapjainkat bearanyozza vidékünk csodálatos szépsége és lakosságunk, valamint egyesületeink amatõr csoportjaink hagyományõrzõ vidám népünnepségei. Önálló önkormányzatunk van, mely társközségei Önkormányzataival (Kétvölgy és Orfalu) mûködteti hivatalát, a körjegyzõséget és az összes alapellátást nyújtó intézményünket. Büszkeségünk még a 7 hektáros erdõnkben lévõ önkormányzati tulajdonú Apát Hotel és Turista Szállónk, mely egész évben fogadja az ide látogató turistákat az ország minden területérõl.

Kedves honlapon barangoló! Ajándékozza meg Ön is magát és vegye igénybe egy csodálatos hétre vagy hétvégére szálláshelyünket! Pihenjen ezen a nagyon szép vidéken, vagy utazza be a közvetlen közelünkben lévõ õrségi falvakat Szlovénia vagy Ausztria szépséges településeit.

Cégnév: Apátistvánfalva Község Önkormányzata
Székhely: 9982 Apátistvánfalva Fõ u. 143.
Levelezési cím: 9982 Apátistvánfalva Fõ u. 143.
Telefon:
mobil: 94/536-000
Weboldal:

Minden jog fenntartva 2024©