Demjén Község Önkormányzata

Demjén Község Önkormányzata Galéria,könyvtár,turizmus,közigazgatás,köterület fenntartás,önkormányzati feladatok_uj ellátása.

Céginformáció:
Demjén határában újkõkori leleteket, valamint honfoglalás-kori villás nyílhegyeket találtak. Régi neve Deménd. Írott forrás 1331-ben említi elõször Demjén névalakban. Csanád egri püspök vásárolta meg, majd 1331-ben - már mint eszergomi érsek - az egri káptalannak adta. 1363-tól az egri püspökségé, 1805-tõl pedig az érsekségé lett a falu. Az 1476-1486 között készült urbarium elmondja, hogy Demjén a püspöki birtokot képezõ Szarvaskõ várához tartozik, s határában egy elpusztult település is van, mely 1486 után sohasem népesült be többé. 1552-ben az Eger várát ostromló törökök elpusztították a falut. 1554-ig teljesen lakatlan volt. 1558 és 1564 között népesült be újból. Kisdemjén határát és erdeit Dobó István óta az egerszalóki jobbágyokkal együtt közösen használták. 1686-ban a falu lakosai még Eger megszállása elõtt szétszéledtek. Az elnéptelenedés az Eger blokádja érdekében elrendelt kiürítés folytán következett be, s 1700-ig tartott. 1701-ben a más megyékbõl betelepülõ új lakosság a vármegyétõl megkapta az új telepeseknek engedélyezett adómentességet, amennyiben az állami kapuadót felerészben, a katonai beszállásolás és fuvarozás terheit egészben elengedték nekik három évre. A helyi jobbágyok saját határukat - terméketlensége miatt - a Rákóczi-szabadságharc óta nem mûvelték, hanem marháikat legeltették rajta. Ehelyett Pusztaszikszó határában vettek mûvelés alá szabadfoglalásként különbözõ nagyságú földdarabokat. A szõlõhegy aljában kõfejtõ volt, itt egy mester állandóan termelte az építõkövet. 1799-ben a földek mérnökileg ki lettek mérve a jobbágytelkekhez, a termények ötszörös termést hoztak, mégis kedvezõtlen volt a lakók helyzete, tele voltak adóssággal. A 20. század elsõ felében, a Pünkösd-hegy aljában fekvõ Demjén nagyközség volt az egri járásban, melyhez Albert-major és a Vas-tanya néven ismert puszták tartoztak. A község házainak száma 222 volt. A magyar anyanyelvû lakosság két kivétellel római katolikus vallást gyakorolt. Mint fiókegyház, a kerecsendi anyaegyház filiája volt. A tankötelesek oktatása elem és a továbbképzõ iskolában történt, 4 tanító közremûködésével. A község lakói õstermelésbõl éltek. Ipari vállalata volt az Egri Érseki Kõbánya és a Bauer-féle kõbánya. Hét kisiparos mûködött a községben, közülük 6 nem tartott alkalmazottat. A kereskedelmet a Hangya Szövetkezet bonyolította le, mely vegyeskereskedést üzemeltetett. A község egészségügyi ellátását a 11,5 kilométerre lévõ körorvos végezte, gyógyszertár, kórház legközelebb szintén Egerben volt. Egy szülésznõ élt a községben. A 20. században Levente Egyesület (1924), Önkéntes Tûzoltó Testület (1929) és Polgári Lövész Egyesület (1935) tevékenykedett a faluban. Az I. világháború harcterein küzdõ katonák között 376 demjéni lakos harcolt, kik közül 35-en életüket vesztették.

Üzleti ajánlat:
Tisztelettel köszöntöm Önt községünk Önkormányzata és lakói nevében.
Demjén község a Bánya-hegy alatt a Laskó patak mellett Egertõl néhány km-re fekvõ település. Hozzátartozik Albert-major és a Vass-tanya. Demjén az Egri Püspökség õsi birtokszerzeményei között alakult ki. Írott forrás 1331-ben említi Demjén névalakban. Az 1476-1486 között készült Urbárium alapján Demjén a püspöki birtokot képezõ Szarvaskõ várához tartozik. 1552-ben az Eger várát ostromló törökök a községet elpusztították. 1558. és 1564 között népesült be újra. A borospincék a falu keleti részén riolittufába vágva, sorba húzódnak. Számuk 304 db. A lakóházak építõanyaga emberemlékezet óta a fejtett, darabos kõ. A község híres kõbányászatáról. Korábban az Egri Érsekség, napjainkban pedig Rácz József vállalkozó mûködteti a kõbányát. A község külterületén olajkutak vannak, melyeket a Szolnoki MOL üzemeltet. A községhez tartozó Albert-major külterületi részén található a Quality Champignons Kft. Az üzem 140-170 fõt alkalmaz. Rácz József vállalkozó üzemeltetésében van egy szõlõfeldolgozó, mely modern gépekkel van ellátva. A községtõl 1-1,5 km távolságban található a híres egerszalóki hõforrás. A termálvíz hasznosítása jelentõs gazdaságfejlesztési lehetõséget biztosít számunkra. Nagy a kereslet az üdülõ- és az építési telkek iránt. Jelenleg is közel 500 telekigénylõt tartunk nyilván. 3-4 hónap alatt 46 üdülõtelket és 30 db építési telket adtunk el, melyek közmûvesítését a közeli napokban kezdjük meg. A jövõ évben 200 db üdülõ- és 80 db építési telek parcellázását tervezzük. A község teljesen kiépített infrastruktúrával rendelkezik. (víz, szennyvíz, gáz, villany, telefon, kábel tv a község egész területén.) Jelentõs részben ennek is köszönhetõ, hogy a település teljesen átalakult, fokozatosan növekszik idegenforgalma. A nagy kiterjedésû erdõ az itt élõknek, idelátogatóknak kellemes környezetet biztosít. Bízom abban, hogy hamarosan vendégünkként üdvözölhetjük Demjénben.

Cégnév: Demjén Község Önkormányzata
Székhely: 3395 Demjén, Kossuth tér 1.
Levelezési cím: 3395 Demjén, Kossuth tér 1.
Telefon:
mobil: 36/550-300
Weboldal:
Email:

Minden jog fenntartva 2024©