Szentpéterszeg Község Önkormányzata
Szentpéterszeg Község Önkormányzata Galéria,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,turizmus.
Céginformáció:
A település elsõ említése 1285-bõl való, mint Gáborjánmonostor tartozéka Szentpeturzege néven.
1311-ben a nagyváradi káptalan birtoka.
1552-ben Szentpéterszeg már 25 portával rendelkezõ falu. 1621-ben a Szentpéterszegi református egyház a debreceni esperességhez tartozik.
A tatárdúlás, a kurucfelkelés eredményeként 1692-ben az elpusztult helyek között tartották számon.
A református egyház anyakönyvei 1767-tõl vannak meg. A templom 1790-ben épült. A XVIII: században a település a nagyváradi római katólikus káptalan birtoka, lakói azonban reformátusok.
Az 1900-as évek elejére alakult ki a jelenlegi közigazgatási terület.
A falu népességének alakulása 1960-ig növekvõ tendenciát mutatott, majd erõs fogyásnak indult. Ma jellegzetes alföldi falu. Jelenlegi lakosságszáma 1258 fõ.
Üzleti ajánlat:
Köszöntöm Szentpéterszeg honlapján barangoló minden kedves érdeklõdõt.
Szentpéterszeg az Észak-Alföldi régióban, Hajdú-Bihar megye bihari részén a Berettyó-Körös vidéken helyezkedik el. A település a Berettyó folyó partján fekszik, két kistáj a Berettyó-Kálló köze és a Berettyó-Sebes-Körös köze találkozásánál.
Debrecenbõl a 47. sz, fõúton érhetõ el leggyorsabban. A megyeszékhelytõl 43 km-re, legközelebbi várostól Berettyóújfalutól 7 km-re található. Az ártándi határátkelõhely a 42. sz. fõúton érhetõ el Szentpéterszegtõl mintegy 32 km-re.
A falu autóval a 42-es és a 47-es fõút találkozásánál Pocsaj irányában, autóbusszal a Berettyóújfalu-Hencida menetrendszerinti járattal közelíthetõ meg.
Az idelátogatónak érdemes megnézni a mûemlék jellegû a XVIII. század végén késõ barokk stílusban épült református templomot, a Kossuth u. keleti oldalán található a XX. század elejére felépült parasztbarokk házak téglakerítéseit, a Dózsa u. 1. sz. alatti agyagföldbõl készült mûemlék vertfalú zsellérházat, mely tájházként mûködik, a helybéli lakásberendezések, használati eszközök tárháza.
Szép a falu temetõje, értékes a régi fejfák faragása.
2000-ben került felállításra a millennium tiszteletére Gyõrfi Lajos szobrászmûvész egészalakos IV. Béla szobra, mely az országban az egyetlen.
A település utcái rendezettek, a településen élõk igényességét tükrözi, hogy nem csak a portákon belül, hanem az utcán is virágágyásokkal, virágládákkal teszik szebbé környezetüket az idelátogatók megelégedésére.
Látogassanak el településünkre, szeretettel várunk minden kedves idelátogatót.
Minden jog fenntartva 2024©