Lipót Község Önkormányzata

Lipót Község Önkormányzata Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok_uj ellátása.

Céginformáció:
A községet 1216-ban egy oklevél említi elõször.
Nevét a falu egy Lipold nevû mosoni polgártól kapta, aki a település egykori birtokosa volt.
1264-ben IV. Béla adományozta neki a területet.

Az 1241-es tatárjárás Lipótot is érintette: a lakók a Duna szigeteire húzódtak, ezzel életüket megmentették, de házaik a hadak áldozatául estek. A falunév a XIV � XV. századtól több oklevélben is elõfordult. 1377-ben pl.: Lypolthfalva néven a Héderváry család birtokaként nevezik meg.

1521 után több faluval együtt a Bakicsok kezébe került, majd 1542-ben Héderváry István visszakapta birtokait, így Lipót ismét Héderváry-birtok lett. Lakossága a földesurak vallását követve protestáns lett, majd az 1630-as években rekatolizált.

A háborús pusztítások, valamint árvizek mellett a lakosságnak olyan betegségekkel szemben is harcolni kellet, mint a kolera vagy pestis, melyek több évben is szedték az áldozataikat.

Kolera: 1658, 1784, 1831, 1849 Pestis: 1684, 1688

A kurucok szabadságharca idején a dunai szigetvilág jó búvóhelye volt a kuruc csapatoknak. A betörõ labancokat Vak Bottyán kergette ki, kinek nevét Lipóton is fákhoz, Duna ágakhoz fûzõdõ mondákban õrizte meg a nép. 1809-ben nemcsak a franciák átvonulása sújtotta a falu lakosságát, de az árvíz is teljesen elpusztította a községet, mely hamarosan újjáépült, egy újabb, biztonságosabb helyen: így lehet, hogy a mai Falusziget és Macskasziget után a 3. helyen lett felépítve.

Üzleti ajánlat:
Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok_uj ellátása
Ezt a honlapot igyekeztünk úgy összeállítani, hogy hasznos tájékoztatást nyújtson a helyben lakóknak, az itt üdülõknek, a hozzánk látogatóknak, és azoknak is, akik csak érdeklõdésbõl, vagy minden különösebb szándék nélkül keresték fel weboldalunkat.

Röviden összefoglaltuk, mi az, amit feltétlenül érdemes megismerni szûkebb hazánk, Lipót múltjáról, jelenérõl, továbbá közeli, és reményeink szerinti távolabbi jövõjérõl.
Az „önkormányzati hírek” között található sok olyan közérdekû tudnivaló, amely jó szolgálatot tehet a lipóti polgároknak éppúgy, mint az ide utazónak, függetlenül hogy magán, üzleti, vagy hivatalos ügyben járnak.

Érezzék jól magukat nálunk, és õrizzék meg a helyet jó emlékezetükben!


Cégnév: Lipót Község Önkormányzata
Székhely: 9233 Lipót, Fõ tér 2.
Levelezési cím: 9233 Lipót, Fõ tér 2.
Telefon:
mobil: (96) 555-512
Weboldal:

Minden jog fenntartva 2024©