Piliscsaba Nagyközség Önkormányzata
Piliscsaba Nagyközség Önkormányzata Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntarttás,önGkormányzati feladatok_uj ellátása.
Céginformáció:
A község nevét a néphagyomány Csaba királyfira vezeti vissza. A monda szerint Piliscsaba és Tinnye határán volt Attila fiainak, Csaba királyfinak és Aladárnak az összecsapása. A helynév valószínûleg török eredetû személynévbõl keletkezett, magyar névadással.
Piliscsaba területe évezredek óta lakott hely. A Kálvária-domb keleti oldalán késõ bronzkori urnasíros kultúra temetkezési helyét találták meg 1955-ben. A Rác-völgyben rézkori és La Tène-kori leletek kerültek elõ.
Ugyanezen a lelõhelyen a II. század második fele és a IV. század közepe között funkcionáló lakóépület állhatott. Az elõkerült római falak, kerámiatöredék és egyéb leletek villaépület vagy egy õrállomással összeépített villa fennállását bizonyítják. Ugyancsak a község déli részén, a téesz-majorban és a Végsõ utca egyik házának udvarán római vízvezetékcsõ került elõ. Bél Mátyás, a XVIII. század egyik legnagyobb tudósa Csabán latin feliratú sírköveket és épületmaradványokat figyelt meg.
A középkorban Piliscsabát Csabának vagy Nagycsabának hívták, megkülönböztetve az Esztergom vármegyei Kiscsabától. A terület a pilisi erdõispánsághoz, majd az ebbõl kialakult Pilis vármegyéhez tartozott. A középkori Csaba régészeti leletek tanúsága szerint a mostani temetõtõl délkelet felé, a mai 10-es út mellett lehetett, itt állhatott a falu középkori temploma is. A korábban említett rác-völgyi régészeti lelõhelyen is kerültek elõ Árpád-kori leletek.
Üzleti ajánlat:
Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntarttás,önGkormányzati feladatok_uj ellátása.
Piliscsaba a Pilist és a Budai-hegységet elválasztó völgyben, kb. 200 méter magasan megtelepült falu. Területén ered a Kenyérmezõi-patak. Az erdõk uralkodó fafaja a tölgy. Igen fontos utak haladnak át a vidéken. A Buda és Esztergom közötti, Bécs felé vezetõ országos jelentõségû út, a mai 10-es számú fõút az Árpád-kortól kezdve adatolható, de egyes szerzõk szerint már a rómaiak idején is használták. A legújabb idõkben ehhez az úthoz kapcsolódik az Esztergom-Budapest vasútvonal.
Minden jog fenntartva 2024©