Pilisszentiván Község Önkormányzata
Pilisszentiván Község Önkormányzata
Céginformáció:
Az átutazó a hegyek koszorújába font utcákat, házakat, virágokat, fákat az embereket is látja. Pilis, Dobogókõ, Oszoly sziklafala, Nagy-Kevély, Kis-Kevély, Zsíros-hegy, Nagy-Szénás, Iváni-hegy, Kis-Szénás. Falut õrzõ csúcsok. Erõt, tiszteletet, rendet parancsol érkezõnek és itt élõnek egyaránt. Lelket pihentetõ a falu és "díszlete" az ezredforduló gondjaival küszködõ magyarországi falvakról szóló filmben. Sziget a sziklák, az erdõk között. Történelmére már a település-tábla is utal. Sankt Iwan németül, a község eredeti Szent Iván neve után. A török hódoltság után elhagyott vidék a környék többi településéhez hasonlóan, a betelepített svábok új hazája, otthona lett.
Az elsõ öt család - akik a majnai kerületbõl, Mainz vidékérõl és Lohr településrõl érkeztek - letelepedésének napját, 1724. április 24-ét, méltán ünnepli a falu születése napjaként. "…területükön igen kevés a szántóföld. Földje fövenyes, homokos, köves. Kenderföldje nincs. Rétje nincs, csak az urasági erdõkben. Szolót most kezdtek ültetni, egy kapásból áll. Malmuk nincs. Halászvizeik nincsenek. Kereskedelmük nincs. Ha van eladnivalójuk, 3 mérföldre Budára vihetik." (1728) Mária Terézia Urbáriuma (1771) "Szentivány" földjét a negyedik, a gyenge minõsítésû osztályba sorolja. Mindezek ellenére, közel 300 év nehéz munkájával - szõlõmûveléssel, állattartással, fakitermeléssel és ezek eladásával - az õslakók életteret teremtettek.
A község határában nagyon jó minõségû agyagot ástak ki, amelyet a fazekasok elõszeretettel használtak fel. Földrajzi adottságai nem a hagyományos mezõgazdasági falu képét formálták. Az 1895. novemberében megindult Budapest-Esztergom gõzvasút vonalának közelsége újabb lehetõséget kínált a falunak, hogy a világtól való elzártságán változtasson.
Sokkal többen látogatják, mint amennyien hírt adnak róla. A távoli idegen annyit tudhat, hogy valahol a Pilis hegységben van, ezt a neve is jelzi: Pilisszentiván. Akiknek földrajzi ismerete alaposabb, azok már tudják, hogy a Budai és a Pilis hegység találkozásába szorult faluról van szó. "Szent Ivány puszta…, ez az Esztergom felé vezetõ országút mellett van, az út bal oldalán 15 lépésnyire, Vörös Vár felé egy ágyulövésre." (1690)
Üzleti ajánlat:
Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok_uj ellátása,
iskola,óvoda,oktatás,egészségügyi ellátás,
ingatlanfejlesztés
Minden jog fenntartva 2024©