NYERGESÚJFALU VÁROS ÖNKORMÁNYZATA

NYERGESÚJFALU VÁROS ÖNKORMÁNYZATA Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterületi feladatok_uj ellátása,önkormányzati feladatok_uj ellátása,helyi tv,helyi újság.

Céginformáció:
Nyergesújfalu neve elõször Kézai Simon krónikájában 1280 tájáról származó, de az elõzõ század végére utaló írásában fordul elõ, Nyergedszeg néven. Ez a név azonban a tatárjárás után feledésbe merülte. Századokon keresztül Újfalu (Nova Villa) volt a település neve. Csak a magyar reneszánsz óta ismeretes a mostani párosított szó, Nyerges-Újfalu.

A magyar Középkorban, 1283 táján elõbb a Szovárd (Zovárd) nemzetség birtoka volt a falu, a késõbbiek folyamán a Bajót-Nagymartoni nemzetség, majd a Kanizsaiak szerezték meg, 1363 táján. 1371-ben csere útján királyi birtok lett. A mindig is Nyergeshez tartozó Pusztamarót akkoriban a Tardos nemzetséghez tartozó birtok volt, Marót falu néven. Zsigmond király 1388-ban koronázási ajándékul az esztergomi érseknek adományozta Nyergest, és ettõl kezdve egészen 1945-ig az érsekség birtoka volt. A falu a középkorban végig megerõsített hely maradt.

1543 táján a török a falut elpusztította, de rövidesen újra benépesült és a török hódoltság idején végig lakott hely maradt, csak a felszabadító harcok idején néptelenedett el újra.

A község melletti Sánc-hegyen már a rómaiak is jelentékeny erõsséget építettek, melynek romjait késõbb Rákóczi csapatai erõsítették meg, de 1706. szeptember 28-án a labanc elfoglalta és lerombolta. Ma a sáncoknak csak a földdel betemetett alapjai láthatók.

Üzleti ajánlat:
galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterületi feladatok ellátása,önkormányzati feladatok ellátása, helyi tv, helyi újság
Nyergesújfalu napjainkban 7856 állandó lakosú város (2004 : jan. 1. - 3756 férfi, 4100 nõ) a Duna jobb partján, Komárom -Esztergom megyében, a Bécs-budai mûút mellett, a Gerecse hegység északi lejtõjén. Várossá 1989. március 1-jén nyilvánították. Kedvezõ természetföldrajzi (víz, erdõk, barlangok stb.) és közlekedésföldrajzi helyzete miatt már a bronzkorban is lakott hely volt, melynek maradványait - 180 úrnasírt - a PAN-üzem építésekor tártak fel. Késõbb a Római Birodalom határa a Duna volt. Itt, a mai Nyergesújfalu helyén Crumerum (esetleg Villa Curtia) néven katonai tábor (castrum) állt.

Cégnév: NYERGESÚJFALU VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
Székhely: 2536. Nyergesújfalu, Kossuth L. u. 104-106.
Levelezési cím: 2536. Nyergesújfalu, Kossuth L. u. 104-106.
Weboldal:

Minden jog fenntartva 2024©