Boldva Község Önkormányzata

Boldva Község Önkormányzata Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok_uj ellátása.

Céginformáció:
Boldva, régi település - kutatások, és a környékbéli feltárások igazolják, hogy a kedvezõ földrajzi adottságok következtében a Bódva , akkor még félszigetalakú földnyelvén Kr.e. 3000-2800 körül a bükki kultúra neolitikus népessége élt itt. Cölöpépítményeik nyoma a református mûemlék templom szentélyében található. Az élet folytonosságát Kr.e. 1900-800 között bronzkori és kora vaskori település leleteit 1976-ban tárták fel. Kr.u. 895-ben a honfoglalók közül a kabar törzs szállja meg. Írott források csak a XIII. századból kerültek elõ, mikor is Boldua a neve. 1512-bõl származó dokumentumok már Boldwa, Bodwa néven említik.

Az okiratok tanúsága szerint községünk és az Európa hírû bencés monostorunk története elválaszthatatlan, melynek alapjai a romkertben láthatóak.

A XII. században épült református templomunk eredeti formájában és funkciójában Magyarország egyik korai bencés apátsági temploma volt. Valószínûleg a falai között született 1200 körül az elsõ összefüggõ magyar nyelvû írásos emlékünk, a Halotti beszéd és Könyörgés, melyet a Pray Kódexben találtak meg.

Református templom

A templom belülrol

A Keresztelõ Szent János tiszteletére szentelt apátságról az elsõ adat 1203-ból származik, amikor a templom leégett. 1285-ben az úgynevezett második tatárjárás idején, amikor a tatárok újra betörtek Magyarországra és az északi részen pusztítva Boldvát is felégették, a felgyújtott templom ismét leégett, és a mellette álló monostor elpusztult. A szerzetesek vagy elpusztultak, vagy elmenekültek- bencés apátság- végérvényesen megszünt. A falu azonban élt tovább. Dethmár özvegye férjhez ment Csebi Amrushoz és követelte az õt megilletõ boldvai birtokrészt az azt elfoglalva tartó Sebestyén ispántól, Alacskai, illetve Kisfaludi Valtertól és fiaitól. Az elpusztult monostor megrongálódott templomát kijavították és az a továbbiakban a falu plébánia templomaként mûködött. Így említik az 1332-35-ös pápai tizedjegyzékek, de tévesen Szent János evangelista tiszteletére szentelt egyházról beszélnekA XIV. századtól a falu a diósgyõri vár tartozéka volt és mint királyi birtokot, Zsigmond király 1387-ben Kazai Benedek fiainak, Jánosnak és Dezsõnek adta. Ezzel a Rátót nemzetségbõl származó Kazai Lorántffyak és a velük rokon Felediek szereztek birtokot Boldván és az a következõ évszázadban is õ birtokukban maradt.A XV. század végén a Loránffyak a boldvai birtokot elzálogosították a Putnoky családnak, akik 1506-ban meg is vették azt. A Putnoky család volt a falu birtokosa 1570-ig Putnoky György haláláig, majd halála után az anyai ágon örökölt Basó család 1727-ig. Ekkor a család utólsó férfi tagja eladta a boldvai jószágokat Szathmáry Király Miklósnénak, és a falu nagyobb része a Szathmáry család birtokába került. Õk a XIX. században is megtartották birtokukat. Itt élt és halt meg 1752. December 18-án az a Szatmáry Király Ádám, aki II. Rákóczi Ferenc fejedelem nemes apródja és íródeákja volt, és aki rodostói számûzetésébe is követte a nagyságos fejedelmet. Naplója, a kor forrásértékû dokumentuma. A falu történetébõl kiemelendõ, hogy Boldva a török idõket nagyon megszenvedte.

Szathmári Király Ádám

Szathmári emlékmu

Nem volt hódoltsági terület, de rendszeres adót volt kénytelen fizetni a töröknek és külön a császárnak. A település XVII. századra meglehetõsen elhagyott állapotban került, ezért a megye három évre adómentességet biztosított azoknak, akik itt akartak letelepedni. 1755-ben az egész falu a tûz martalékává vált.


1563-mas évszámú érem

Korhu viselet (rekonstrukció)

A XX. század elsõ felére Boldva a nagyobb és fejlettebb települések közé emelkedett. A faluban gazdakör és levente egyesület létesült, a Hangya Szövetkezet a Boldvai Hengermalom és Villanyvillágítási Vállalat mellett több üzlet és önálló iparos mûködött. Településünk fejlõdését gátolta és a mai napig észlelhetõen visszavetette, hogy a községben �melynek területe 2834,4 ha- megszûnt az Állami Gazdaság, majd a TSz-t is a szomszéd -akkor- gyengébb adottságú községhez csatolták.

Napjainkra kiépült a község infrastrukturája, mely kényelmesebbé teszi az itt lakók és a településre látogató vendégek életét.

Folyamatosan bõvülõ szolgáltatások, jól felszerelt intézményhálózat, növeli a vendégek és a lakosság komfortérzetét.

Üzleti ajánlat:
galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok_uj ellátása

Településünk egy gazdag történelmi múlttal, Európa hírû mûemlékkel rendelkezõ község a Csereháti dombvidék lábánál, a Bódva folyó bal partján, mely a község határában torkollik a Sajóba.

Bemutatkozásunk célja, hogy

*
ízelítõt adjunk a kedves, hangulatos községünk történelmi múltjából és fejlõdõ jelenébõl,
*
meghívjuk látogatóinkat egy az évszázadok alatt beteljesült és megszépült múlttal rendelkezõ községbe,
*
hírét adjuk községünk kiemelkedõ kulturális örökségének az Európa hírû árpádkori templomnak, bencés monostornak, ahol az elsõ magyarnyelvû írásos emlékünk a Halotti beszéd és könyörgés megszületett,
*
bemutassuk látogatóinknak e még felfedezetlen turisztikai környezetet, mely mûemlékeket, természetet, kirándulást, vadászatot, horgászatot és a vízi sportot kedvelõknek egyaránt kellemes kikapcsolódást biztosít,
*
és felkeltsük a befektetõk, a vállalkozók érdeklõdését, s ajánljuk községünket a letelepedésre.

Induljon sétára velünk, ismerje meg Boldva Községet.

Bízom benne, hogy a látottak alapján személyesen is üdvözölhetjük településünkön.

Cégnév: Boldva Község Önkormányzata
Székhely: 3794 Boldva, Széchenyi István út 5. sz.
Levelezési cím: 3794 Boldva, Széchenyi István út 5. sz.
Telefon:
mobil: 46/ 399-022
Weboldal: www.boldva.hu

Minden jog fenntartva 2024©