Borsodszentgyörgy Községi Önkormányzat

Borsodszentgyörgy Községi Önkormányzat Galéria,turizmus,könyvtár,közterület fenntartás,közigazgatás,önkormányzati feladatok_uj ellátása.

Céginformáció:
Borsodszentgyörgy azok közé a községek közé tartozik, amelyek a tatárjárást követõen jöttek létre. A község területe Arló határából szakadt ki, neve 1371-ben jelent meg az oklevelekben. A község birtoklása okozhatta, hogy már története kezdeti szakaszában is két név jelent meg, Alsó- és Felsõ-Disznósd. Ez a Ráthold nemzetség és a Putnoki Vecse nemzetség birtokait jelölhette.

A XIV. században a Csobánka család a község többségének birtokosa, de ez a birtoklás sok viszontagságon ment át. E család a Rimaszécs melletti pusztáról kapta a nevét. A XVI. században a Felsõdisznós nevet Felsew Gyznos alakban írták, ekkor többek között a Balay család is birtokos lett. Alsódisznósdon (Also Gyznos) a Ráthold-nemzetségbõl származó Pásztói család egykori birtokából bizonyos részt még a XVI. században is megõrzött itt. A XVI. század elején mindkét községben 4 porta volt, összeírtak még 6 zsellért.

A XVII. századbeli birtokosok közül a Cserney és Básthy, Pataki és Balajti, valamint a Bolyki családok nevei említhetõk. A Básthy család a XVII. században is megtartotta birtokát és Pálfy János nádortól 1744-ben új adománylevelet szerzett rá. A XVIII. század vége felé már csak Disznósd néven szerepel a község, úgy látszik, hogy az egyesülés ekkor történt.

Eger ostromakor a törökök feldúlták, majd a vár eleste után behódoltatták a települést. Elõször 30 forint adót fizettek évente, késõbb a török tizedet követelt és különbözõ szolgáltatásokra kötelezte a falut. Az adóteher igen nagy volt, így a lakosok elmenekültek, akik közül sokan késõbb sem tértek vissza. 1784-ben 73 házban 88 család lakott, lakossága 556 fõ volt.

Az 1930-as években Borsodszentgyörgy az ózdi járáshoz tartozott, lakott területei voltak még Diha-puszta, Gubonna-puszta, Járnokfõ-puszta, Mocsolyás-puszta, Palina-felsõ-tanya, Palina-puszta, Üsnökfõ-puszta és Zárrét-puszta. A határ 58 törpe-, 186 kis- és 13 középbirtokos között oszlott meg. A lakosság száma 1193 fõ volt, akik többsége római katolikus vallású. Foglalkozásuk szerint 661 õstermelõ, 108 bányász, 3 iparos, 8 kereskedõ, 30 közlekedési és 17 közszolgálati alkalmazott, 35 napszámos, 23 nyugdíjas és 4 egyéb foglalkozású. A lakóházak száma ekkor 244 volt. A körorvos Arló községben, a legközelebbi gyógyszertár Borsodnádasdon volt.

A XX. század elsõ felében lakossága a mezõgazdaságból, a bányászatból és az iparból élt. Nagy gyümölcstermelõ község volt, leginkább szilva-, alma- és körtefákat ültettek. Mûvelõdését egy római katolikus népiskola és az általános továbbképzõ biztosította.

Üzleti ajánlat:
galéria,turizmus,könyvtár,közterület fenntartás,közigazgatás,önkormányzati feladatok_uj ellátása
Nagy szeretettel és tisztelettel köszöntöm a kedves látogatót, akár virtuálisan, akár a valóságban lépett Borsodszentgyörgyre!

Az itt élõ emberek mindig nagy gondossággal, barátsággal fogadták a vendégeket. Ezt Ön még jobban megtapasztalja, ha nem csak a honlapunkat látogatja, hanem felkeresi a Bükk hegység lábánál elterülõ, festõi szépségû, olykor érintetlen természeti ritkaságokkal büszkélkedõ, rendezett, nyugodt, csendes, de mégis "élõ" falunkat, melyet még átmenõ forgalom sem zavar.

Ha megérkezik, szálljon ki autójából és tegyen egy sétát! Nézze meg a római katolikus templomunkat, a Jézus Szíve kápolnát, az Arany János Általános Iskolát és Óvodát! Tekintse meg a tájházat, mely magángyûjtemény eredményeként jött létre és a falusi-paraszti kultúrából ad ízelítõt! Ha végigsétál Borsodszentgyörgy utcáin, láthatja, hogy a szépen rendezett házak, porták a környezetükre igényes emberek szorgalmát tükrözik, és ha megszólítjuk egymást, tapasztalni fogja vendégszeretetünket is.

Borsodszentgyörgy lakóit évszázados hagyományok és ösztönös természetszeretet köti ehhez a földhöz. Soha nem zsigerelték ki a termõföldet, nem mérgezték a talajt, nem szennyezték a levegõt és a vizeket. Kristálytiszta források, madárfüttytõl hangos erdõk, oxigéndús levegõ várja a kirándulni vágyókat. A barangolás során megtalálja a sportpályát, mely a sportolni vágyók szórakozásához biztosít kiváló helyszínt. A sportpályánál a legtöbb ember - de a természetjárók mindenképpen - vágyat éreznek a Palina-völgy meghódítására. Az erdõk által övezett völgy a legszebb túrázó útvonalak egyike. Magába szívja a tiszta levegõt, emellett gyönyörködhet a növény- és állatritkaságokban, tapasztalt vadászokkal megfigyelheti az erdõ és mezõ vadjait természetes élõhelyükön.

Ha érdeklõdését felkeltettem, kérem, nézze át honlapunkat, ismerkedjen a falu múltjával és jelenével, és látogasson el Borsodszentgyörgyre, hogy kíváncsiságát kielégítse!

Mi pedig mindent megteszünk annak érdekében, hogy újabb barátot szerezzünk az Ön személyében is. Érezze jól magát, és távozáskor vigyen szép élményeket útravalóul!

Cégnév: Borsodszentgyörgy Községi Önkormányzat
Székhely: 3623 Borsodszentgyörgy, Szentgyörgy u. 143.sz.
Levelezési cím: 3623 Borsodszentgyörgy, Szentgyörgy u. 143.sz.
Telefon:
mobil: 48/ 445-521
Weboldal:

Minden jog fenntartva 2024©