Felsőzsolca Város Polgármesteri hivatala

Felsőzsolca Város Polgármesteri hivatala Saját tv,galéria,turizmus,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányztai feladatok_uj ellátása,könyvtár,helyi hírek.

Céginformáció:
Felsõzsolca városa a Bükk hegység keleti lábánál, a Sajó folyó bal partján, a borsodi tájegység Abaújjal határos keleti oldalán, a Bódva, a Sajó és a Hernád folyók völgyeinek természetes metszéspontjában fekszik.



A régészeti (Várdombi ásatások) és történeti kutatások eredményei arról tanúskodnak, hogy a település területén és közvetlen környékén már az õsidõkben letelepedett az ember. (Újkõkori, bronzkori, vaskori, kelta- és Árpád-kori leletek A község határának keleti részén található emberkéz alkotta Halmokról a régészeknek az a véleménye, hogy 6-8000 évvel ezelõtt keletkezhettek.

Az elsõ írásos adat a településrõl 1281-bõl maradt fenn. Ebben az oklevélben a Misokolcot birtokló Ernye bán fia, István mester és a Felsõzsolca-i tulajdonos Panyth bán fiai között a Sajó mederváltása miatt keletkezett birtokvitát a felek úgy zárták le, hogy az egri káptalan elõtt megállapodtak: Misokolc és Zsolca között a határ mindenkor a Sajó folyó.



Az 1333-35. évi pápai tizedjegyzékekbõl tudjuk, hogy ekkor itt volt a megye egyik legtöbbet fizetõ, virágzó plébániája, melyet Szent Mihály tiszteletére szenteltek fel.

A XV században a Szemere család zálogbirtoka a falu, majd Bebek Ferenc, Serédi Gáspár birtokolja a községet.

A török megielenése véget vet a békés fejlõdésnek, 1544-ben dúlják fel elõször a környéket.

A XVI. század derekától protestáns fõurak az új birtokosok. (Rákócziak, Dõryek Szirmayak)

A XIX század elején házasság révén a Platthy család tulajdonába kelrül Felsõzsolca, majd újabb házasság révén a Szathmáry Király családé lesz. Általuk ismét olyan család a birtokos, kiknek kiemelkedõ szerepe volt Észak-Magyarország kulturális és gazdasági életében.



Az elsõ kéziratos térkép 1771-ben készült Felsõzsolcáról. Ennek mûvészi reprodukciója (melyet Vincze Ildikó keramikus mûvész készített) díszíti a Városháza Dísztermét.

A szabadságharc során kétszer is súlyos károk érik a falut és a Szathmáry Király uradalmat. 1849 július elején a beözönlõ cári csapatok fosztogatnak itt, majd 1849. július 25-én a Zsolcai csatában, amikor Világos felé visszavonuló Görgey összecsap velük, az ütközet során felgyújtják a községet, és ismét kifosztják az uradalmi kastélyt s a birtokot.



A történelem hõseit és áldozatait nem felejti Zsolca lakossága. Az 1849. július 25-i Zsolcai csata emlékére, az országban másodikként emeltek a Honvédek-nek emléket melynek felszentelésére 1867. szeptember 2-án került sor.

A jobbágyfelszabadítás és a kiegyezés után rohamosan fejlõdõ Miskolc ipari munkásainak Felsõzsolca is segít letelepedni.

Az 1869-ben 946 fõs község a századfordulóra 1672 fõnek, 1930-ban már 2532 embernek ad otthont. Természetesen ez azt is jelentette, hogy megváltozott a lakosság foglalkozás szerinti megoszlása. 1930-ban fele-fele arányban élnek itt a mezõgazdaság által eltartottak, illetve az iparban, kereskedelemben foglalkoztatottak.

Az elsõ világháború nagy áldozatot követelt a falutól. A háború frontjain 48 zsolcai halt hõsi halált. Két fiatalember 1919-ben, a falu környékén lezajlott harcok következtében vesztette életét.

A két világháború közötti idõszak fontos jellemzõje, hogy a községben sok kis- közösség létezett. Pártok, vallási szervezõdések, kulturális és önsegélyezõ körök, sportszervezetek, társadalmi szervek jöttek létre, melyek át-, meg átszõtték a község társadalmának egészét, s vált így településünk a sok újonnan ideköltözõ lakos ellenére valódi közösséggé.

A II. világháború az elsõnél is nagyobb megpróbáltatásokkal, áldozatokkal járt. Közel kétszázan vesztették életüket a háború következtében.



1991-ben a Szabadság Napján, a Kegyeleti Parkban az egyházak ökomenikus szertartás keretében leplezték le a II. világháború felsõzsolcai áldozatainak emlékmûvét, Varga Éva szobrászmûvész alkotását.

Az erõltetett szövetkezeti szervezés eredményeként újra megismétlõdött a századforduló évtizedeiben lejátszódó népmozgás. A Miskolcon munkahelyet keresõk nagy része a városkörnyéken telepedett meg. Felsõzsolcán is új lakótelepek, utcasorok épültek. A beköltözõk révén Felsõzsolca, az 1980-as évek végére hétezres lélekszámú nagyközséggé vált.

A Sajó, mint természetes határ segítette elkerülni Felsõzsolca beolvadását Miskolcba, megõrizve ezzel önálló település létünket. A kertcárosi jellegû, emberbarát arculatú település fejlett intézményrendszerrel és modern közmûvekkel segíti és szolgálja a helyi és - a térség központajként - a környezõ települések lakosainak életét. Kitûnõ fekvésû Ipari Parkja pedig további lehetõségeket kínál a fejlõdéshez.

Üzleti ajánlat:
saját tv,galéria,turizmus,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányztai feladatok_uj ellátása,könyvtár,helyi hírek
Köszöntöm Önt Felsõzsolcán, a fiatal városban, az õsi településen!

A tárgyi emlékek 6-8 ezer ezelõtti elõdeinkrõl, az elsõ írás pedig több, mint 700 éve itt élõkrõl tanúskodik. Szép és változatos e táj. A Sajó, az életet serkentõ vízfolyás vonzotta az embert, ugyanakkor védte is az ellenségtõl.

Közelünkben a Bükk hegység párját ritkító karszttömege, itt szelídülnek a Cserehát lejtõi, délen az Alföld szegélye ad korlátlan röpülést a tekintetnek, de látótávolságban vannak a Zempléni hegység pompás szépségû vulkanikus hegysorai.

Három folyó, a Sajó, a Bódva és a Hernád völgyeinek metszéspontjában élünk, Miskolctól mindössze 1 km-re. A Sajó, mint természetes határ segítette elkerülni Felsõzsolca beolvadását Miskolcba, megõrizve ezzel önálló település létünket. A közelség persze arra is utal, hogy Felsõzsolca a megyei jogú nagyváros vérkeringésének szerves része.

A 3-as fõközlekedési út és az M30-as autópálya csomópontja felõl érkezõket a Millenniumi kereszt és Nepomuki Szent János szobra fogadja, melyet az új bekötõút átadásakor, 2000. szeptemberében állítottunk az 1950-es években elpusztult barokk szobor méltó utódaként.

A családi házas, kertvárosi jelleg, az esztétikusan kialakított, növényekkel teli környezet folyamatosan vonzza a letelepedni szándékozókat.

Városunk fejlõdésének záloga a mindenkori nyitottsága volt, mellyel befogadta a közeli és távolabbi településekrõl ide költözõ családokat, akik rövid idõ alatt beilleszkedtek.

A környezõ települések érdekazonosságát keresve a város mindenkori vezetése arra törekedett, hogy vezetõ szerepet vállaljon az ellátási, szolgáltatási feladatok_uj megoldásában.

Térségi feladatok_ujat látunk el az egészségügy, a közoktatás, a területfejlesztés, az igazgatás, a pénzintézeti szolgáltatás, a kereskedelem, az ipar, a mezõgazdaság, valamint a közbiztonság terén.

A város gazdasága az elmúlt években átalakult, fokozatosan növekszik a gazdasági társaságok, egyéni vállalkozások száma.

A teljesen kiépített infrastruktúra, az egyenletesen fejlesztett, arányos intézményhálózat, a kertvárosi jelleg jó közérzetet biztosít az itt élõknek és vonzó a nagyváros forgatagából a nyugodt, kellemes lakókörnyezetet keresõknek, valamint az ide látogatóknak.

Kérem, ismerje meg közelebbrõl városunkat turistaként, látogatóként itt idõzve, de szívesen fogadjuk vállalkozását, és megtisztelõ, ha családja számára élettérül választja Felsõzsolcát.

Cégnév: Felsőzsolca Város Polgármesteri hivatala
Székhely: 3561 Felsõzsolca, Szent István u. 20.
Levelezési cím: 3561 Felsõzsolca, Szent István u. 20. Pf.:2.
Telefon:
mobil: +36 (46) 383-290
Weboldal:

Minden jog fenntartva 2024©