Kazincbarcika Város Önkormányzata

Kazincbarcika Város Önkormányzata galéria,turizmus,közterület fenntartás,közigazgatás,könyvtár,önkormányzati feladatok_uj ellátása,helyi hírek

Céginformáció:
Kazincbarcika utcái, parkjai épületei szelíden simulnak a Sajó- völgyi dombvidék lankái közé, a Bükk hegység és a Sajó folyó találkozásánál. Kazincbarcika születése egészen a honfoglalásig nyúlik vissza, az itt talált régészeti leletek és tárgyi emlékek alapján.

A városnak nevet adó települések közül Sajókazincot 1240-ben említik elõször a források Cozonch néven. 1576-ban már önálló egyházközség, amelynek fíliái Barcika, Berente, majd a közeli Szuhakálló is.

A 19. század közepén Sajókazinc már jelentõs agrártelepülés, ahol a falu birtokosai az 1850-s években bányát nyitnak. A település neves szülötte Egressy Béni, a Szózat zeneszerzõje.

A diósgyõri és ózdi vaskohászat fejlõdése keresletet támasztott a Sajó- völgy ásványkincseire, amelynek eredményeként az itt lakók télen a bányában. tavasztól õszig a mezõgazdaságban és erdõgazdaságban dolgoztak. A vasútvonal az 1870-es években épül ki, ami bekapcsolja a térséget az ország vérkeringésébe.

Az I. Világháborút követõen 1921-ben a Sajókazinchoz közeli Berentén alapította meg Kandó Kálmán az „Imperiál” petrolkémiai alapon mûködõ szénlepárlót, amely a nehézipar elsõ jelentõs beruházása volt a Sajó-völgyben. Erre az idõszakra tehetõ a kiserõmû megépítése is, amely elektromos árammal látta el a környezõ településeket, bányákat és ipari üzemeket.

A másik névadó település Barcika, Alsó és Felsõbarcika összeolvadásával alakult ki. A 19. században már jómódú agrártelepülés, amelynek hangulatos, tornácos lakóépületei még ma is láthatóak a történelmi városrészben.


Városalapítás

A II. Világháború után az ország erõteljes és gyors iparosodásba kezdett, amelyben fontos szerepet töltött be a Sajó-völgy a jó közlekedési és földrajzi adottságaival, a már meglévõ bányászattal. A térségbe tervezett ipari koncentráció: hõerõmû, szénosztályozó, bányagépjavító kokszoló üzem és mûtrágya gyár építése, újabb bányák megnyitása azzal járt együtt, hogy egy új várost kellett építeni.

1947-ben közigazgatásilag összevonták Sajókazincot és Barcikát, majd az összevont települések 1948 óta viselik a Kazincbarcika nevet. A települést 1954-ben egyesítették Berentével, és ekkor nyilvánították várossá. Az 1954-ben történõ várossá alakuláskor a közigazgatási területe 4600 hektár volt, és a lakosság száma elérte a 12 000-et.

Az ötvenes évek idõszaka a nagy ipari üzemek- BVK, Borsodi Hõerõmû, Szénosztályozó- építése, valamit az ország legnagyobb lakásépítési programja. A hatvanas években már lakják a Lenin út, Május 1 út, Építõk és Hámán Kató utcákat. A város Kelet-Magyarország egész területérõl érkezõ bevándorlók otthonává vált.

A Borsodi Vegyi Kombinát már akkor is meghatározó szerepet játszott a város életében. Több ezer munkahely létesítése mellett számos intézményt, sportegyesületet mûködtetett, és részt vett a város építésében. A városi szerepkörû intézmények kiépülésével Kazincbarcika funkcionális értelemben is várossá vált.

A város tervezõi különös gonddal ügyeltek arra, hogy az épületek, közintézmények emberléptékû méretben, szellõsen, sok zöldfelülettel, parkkal körülölelve épüljenek. Ezt a városépítési filozófiát 1982-ben Hild –emlékéremmel ismerték el.

A kilencvenes évek óta Kazincbarcika Tardona felé terjeszkedik, itt alakult ki egy kertvárosi negyed. Így jól megférnek Kazincbarcikán a történelmet idézõ „falusi településrész” tornácai, kerekes kútjai, a tardonai modern kertváros, és az iparosodás panel-otthonai.

Üzleti ajánlat:
galéria,turizmus,közterület fenntartás,közigazgatás,könyvtár,önkormányzati feladatok_uj ellátása,helyi hírek
Engedje meg, hogy én köszöntsem elõször Kazincbarcika honlapján. Ezt az oldal Önnek készítettük, hogy a lehetõ legtöbbet tudhassa meg egy helyen a mi városunkról.

Rendelkezésére állunk gazdasági és közéleti információkkal, de elkalauzoljuk a barcikai kultúra és mûvészet világában is. Segítünk ha befektetne, de akkor is számíthat ránk, ha csak az a célja, hogy nálunk töltsön néhány napot, míg megnézi a környék nevezetességeit.

Ezt az oldalt azért készítettük, hogy szó szerinti és átvitt értelemben is képet adjunk Kazincbarcikáról, mindenkinek, aki ide látogat. Kellemes és hasznos barangolást kívánok!
Galéria,turizmus,közterület fenntartás,közigazgatás,könyvtár,önkormányzati feladatok_uj ellátása,helyi hírek.

Cégnév: Kazincbarcika Város Önkormányzata
Székhely: 3700 Fõ tér 4. Postafiók 174
Levelezési cím: 3700 Fõ tér 4. Postafiók 174
Telefon:
mobil: (48) 514-700

Minden jog fenntartva 2024©