Ásotthalom Község Önkormányzata

Ásotthalom Község Önkormányzata Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok_uj ellátása.

Céginformáció:
Az Ásotthalom helynév Balla Antal 1778. évi szegedi határtérképén és a vele egykorú városi iratokban bukkan föl elõször.

Az 1840-es évekre a szabadkai határ mentén kezdett kibontakozni az Átokháza elnevezésû tanyasor.

A források szerint „1850 után a város mintegy 64.000 katasztrális holdnyi közbirtokát bérbeadással kezdte hasznosítani”. 1852-tõl, a járások földjeinek bérbeadásától kezdve rohamosan megindult a tanyásodás, és növekedett a tanyai lakosok száma. Az l850-es évek derekán Szeged városa a mai község területén tanyát építtetett. A város tanyája elõször az ásotthalmi kapitánysághoz, majd, miután Ferenc József látogatásának emlékére átnevezték, Királyhalomhoz tartozott.

A tanyai kitelepülés újabb nagy hulláma az 1879. évi szegedi árvíz után bontakozott ki. Az 1880-as évek elején osztották Gátsor, az 1890-es évek második felében Halastelek, 1900. táján Bilisics járásföldjeit. E nagyarányú települési mozgalom eredménye, hogy a húszezer hold területû átokházi kapitányságban 1914-ben már 815 tanyát és 4736 lakost számláltak össze.

1883. október 14-én I. Ferenc József uralkodó Szegedre érkezett, hogy a Szegedi Nemzeti Színház avatásán részt vegyen. Látogatása során az uralkodó megszemlélte a nagy árvíz után újjáépült várost, megjelent a Szeged környékén tartott hadgyakorlaton, október 16-án pedig kíséretével ellátogatott a felsõ-ásotthalmi népiskolába és az újonnan épült erdõõri szakiskolába is.

A város tanyája környékén nyílt meg 1883-ban az Alerdésziskola, és épült 1896-ban a mai orvoslakás. 1896-1897-ben Dr. Neumann Ármin, 1897-1912-ig Dr. Léderer Dezsõ, 1912-1925-ig Dr. Gáspár Ignác látta el itt az orvosi teendõket. 1892-tõl Átokházán szülésznõ dolgozott, 1896-ig Királyhalmon az átokházi és mórahalmi bábaasszony látta el a teendõket, majd itt is önálló szülésznõi állás létesült.

1919. február 2-án szerb katonaság szállta meg Újszegedet és Alsótanya déli részén mintegy 10 ezer holdnyi területet. Átokháza egynegyede, Királyhalom háromnegyede került szerb megszállás alá. A határ 1922. elejéig Ásotthalom déli területén, Kissoron át, a Dobó-iskolánál, a rókabögyösi iskolát megkerülve, Rívó-erdõ felé húzódott, a szerbek ekkor ürítették ki a területet. Szeged városa a Fogadalmi templom építésének érdekében 1922-ben az alsó- és felsõtanyai közlegelõkbõl összesen 2.500 holdat hasított ki, hogy a befizetett haszonbéreket a templom építésére fordíthassa. Az ekkor kiosztott területeket máig Templomföldnek, Fogadalmi dûlõnek nevezi a tanyai lakosság. 1925-26-ban a város — részint a tanyai kisvasút, részint a Fogadalmi templom építésére — újabb 2000 holdat adott haszonbérbe.

A község határában 1944. október 12-én jelentek meg a szovjet hadsereg katonái, jelentõsebb harcok itt nem folytak, de persze az ittenieket sem kerülte el a háború.

A belügyminiszter 1937-es rendelete szerint a nagy népsûrûségû tanyás vidékeken tisztviselõi kirendeltségeket kell létrehozni a helyben elintézhetõ közigazgatási feladatok_uj ellátására. A város 1942-ben létesít Királyhalmon egy ilyen kirendeltséget. Ezekkel az épületekkel, közintézményekkel és a körülöttük megtelepedõ boltokkal, kocsmákkal közel 100 esztendõ alatt létrejött egy olyan falumag, ami a kormányrendelettel létrehozott község igazi faluvá fejlõdésének alapjává vált.

Az 1949 utolján megjelent kormányrendelet alapján, Alsótanyán öt községet állítottak fel a korábbi kapitányságok területén: Ásotthalom, Domaszék, Mórahalom, Rúzsa (Csorva) és Zákányszék. Ásotthalom határát a volt átokházi kapitányságból és a királyhalmi kapitányság déli és nyugati részébõl alakították ki.

Az önálló községi tanács alakuló ülését 1950. október 27-én tartotta. A község területét tíz kerületre, illetve körzetre osztották.

1951-ben megkezdõdött a belterületen az elektromos hálózat kiépítése. Agitálták az embereket a villany bevezetésére. Elõször az állami gazdaság épületében, azután az utcákon, majd sorra a lakásokban gyulladt ki a fény. Vezetékes rádió is mûködött 1965. június végéig, a helyi postáról irányították, ott kapcsolták ki-be, váltottak adót. A mozi 1951. október 18-án kezdte meg a filmek vetítését, mûködtetõje Vajda Sándor volt.

1952-ben kezdõdött a téeszcsoportok szervezése. (A Vörös Csillag Tszcs. már 1949-ban létrejött Rókabögyösön.)

Téesz-község lettünk, alig egy hét leforgása alatt 8 termelõszövetkezet alakult meg: Ezek a téeszek (a Szabadságharcos kivételével) 1953. okt. 1-ig a Nagy Imre-i fordulat következtében feloszlottak. Ebben az idõben Ásotthalomnak valamivel több, mint 8000 lakosa van. A VIII. és IX. kerület 1200 lakójának VB-kirendeltséget létesítettek Gátsoron, ahol a mezõgazdasággal kapcsolatos ügyeket, panaszokat, pénzügyeket, begyûjtést lehetett elintézni.

1956. októbere nem hozott véres eseményeket, a község élte megszokott életét.

1958 decemberében tettek javaslatot a tisztasági fürdõ és strand építésére, ehhez a kút fúrására az OTP-tõl 1959-ben 520 e Ft hitelt vettek fel 3 évi törlesztésre. 10 %-ban állapították meg a községfejlesztési adót, és 3 évig erre a beruházásra fordították.

Az 1960. évi népszámlálás idején a belterületnek 654, a külterületnek 5988, az egész községnek pedig összesen 6642 lakosa volt.

A falu lakóinak száma 1966. január 1-jén 5856 fõ volt. Ekkoriban a belterületen közel 300 ház állt, 1965. után pedig megindult a családi házak építése, nõtt a község belterülete.

1968. június 2-án a sportpályán gyûltek össze az ásotthalmiak azon az ünnepségen, amelyen kihirdették a határõrközséggé való nyilvánítást.

1973-ban a község lakossága 5942 fõ. Ez 1950-hez képest 2000, 1960-hoz képest 700 fõ csökkenést jelent.

Új belterületi óvoda, iskola építésének 1975-ben felmerült igényét a tanyai lakosság számának csökkenése, a belterületen élõk számának növekedése hozta magával. Jelentõs szerepe volt ebben annak a ténynek, hogy a Szegedet Ásotthalommal összekötõ kisvasutat 1975-ben megszüntették, a tanyán lakók közlekedését a portalanított úthálózat megépítésével, autóbuszok közlekedésével oldották meg.

1985-ben elkészült az általános iskola oldalszárnya, a mozdonygarázs átépítésével, 4 tanteremmel és 2 mûhelyteremmel bõvült az iskola. 1987-ben az iskola tervezési-építési konstrukciós hibáit a felépített nyeregtetõvel sikerült kiküszöbölni, 1988-ban pedig a tetõtér beépítésével az általános iskola 8 évfolyama (16 osztály) és az eltérõ tanterv szerint tanuló tanulócsoportok egy helyen, a Béke utcában kaptak helyet.

A kiürült Felszabadulás úti épületekben a rászorultak ellátására új intézményt hoztak létre, az Öregek Napközi Otthonát (ÖNO), azóta meghonosodott nevén a Gondozási Központot.

Az iskola szomszédságában 1987. tavaszán átadták a két óvodás csoport elhelyezésére alkalmas új óvodát. Játszóudvarát társadalmi munkában alakították ki.

1992. februárjára megvalósult helyi és megyei önkormányzat együttmûködésével — állami céltámogatás nélkül — a Községi Sportcsarnok.

A gázhálózat ünnepélyes átadására augusztus 29-én került sor.

1996. július 4-én a képviselõtestület felhatalmazta a polgármestert a megállapodás aláírására, amelyben az önkormányzat csatlakozott a Homokháti Önkormányzatok Kistérség-fejlesztési Társulásához.

1996 novemberében az 1950- ben alakult a Hunyadi Sportkör utódaként megalakult az Ásotthalmi Tömegsport Egyesület, hogy a község szabadidõ- és versenysportját összefogja, segítse, szervezze, irányítsa, lehetõségeihez képest biztosítsa a szakmai, technikai és anyagi feltételeket. A továbbiakban keretében mûködik a községi labdarúgó csapat, van testépítõ, technikai és asztalitenisz-szakosztálya

A szõlõterület csökkenése ellenére három sikeres borászati vállalkozás is létre jött. Somodi Sándor borász, a Pincegazdaság korábbi vezetõje új pincészetet alapított, Dobák Sándor és István (Triovin 2000 Kft) a volt Pincegazdaság, Tóth István pedig a volt Állami Gazdaság pincéjében kezdett borászkodásba.

Megnõtt a faluban az ipari és szolgáltató vállalkozók száma is. 1999-ben alakult meg az Ásotthalmi Ifjúsági Egyesület olyan politikamentes programmal, amelynek célja, hogy a község fiataljai jól érezzék magukat, erõsödjék összetartozásuk érzése.

2000. májusában megalakult a KÖZ-PONT Egyesület. A KÖZ-PONT Egyesület létrehozott egy információs központot. Az Ásotthalmi Teleház 2001. június 23-án tartotta ünnepélyes megnyitóját. 2000. július 17-én az Önkormányzatok Közlönyében megjelent: Ásotthalom elnyerte a szennyvízcsatorna-hálózat és a szennyvíztisztító telep építésére megpályázott közel 500 millió forintot.

2000. augusztus 19-20-án, a már hagyománnyá váló Falunap és Kenyéráldás ünnepén megszólalt a falu templomának új toronyórája, volt ünnepi szentmise és színi elõadás, képzõmûvészeti kiállítás és millenniumi mûsor, néptánc és roncsderbi, diszkó és bál. Külföldi néptáncosok látogatták meg községünket a II. Nemzetközi Falujáró Fesztivál keretében.

2000. október 21-én ünnepelte Ásotthalom fél évszázados fennállását. Az ünnepséget a falu múltjához kötõdõ mulatságok kísérték: a juhászathoz kapcsolódó versenyek, bemutatók, borminõsítés, szüreti bál.

2001-ben megindult a szennyvízcsatorna-hálózat és szennyvíztisztító telep építése, melynek összköltsége 792 millió forint.

2001. szeptemberétõl birtokba vehették az Ásotthalmi Szabadidõ, Sport és Pihenõparkot a község sportolni, kikapcsolódni vágyó lakosai. A 150 férõhelyes lelátóval, modern öltõzõ épülettel ellátott létesítményt pályázati támogatással sikerült megvalósítani.

2002. december 20-án került sor az Ifjúsági Ház átadására, mely régen a Pártházat jelentette.

2002. év végén befejezõdtek a szennyvíztisztító telep kialakításával kapcsolatos munkálatok, melyet hivatalosan 2003. február 18-án adtak át ünnepélyes keretek között.

Üzleti ajánlat:
Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok_uj ellátása.Szeretettel köszöntöm Önöket a homokháti kistérség egyik legszebb települése Ásotthalom község polgárai nevében.

Szeretném felhívni figyelmüket természeti értékeinkre, erdeinkre, különleges ételeinkre és homoki borainkra. Ásotthalomnak különleges varázsa van.

Móra Ferenc szerint az itteni embert a Jóisten nem földbõl, hanem homokból teremtette. A homok melege, selymessége vetekszik a tenger hullámaival és szépségével.

Jöjjenek hozzánk, mi szeretettel és barátsággal várjuk Önöket. Ismerjék meg településünket és az itt élõ emberek meleg vendéglátós szeretetét.

Érezze otthon magát minálunk!

Cégnév: Ásotthalom Község Önkormányzata
Székhely: 6783 Ásotthalom, Szent István tér 1.
Levelezési cím: 6783 Ásotthalom, Pf.: 1.
Telefon:
mobil: (36-62) 591-560
Weboldal: www.asotthalom.hu

Minden jog fenntartva 2024©