Bakonykúti Község Önkormányzata
Bakonykúti Község Önkormányzata Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok ellátása
Céginformáció:
A község területe az utolsó jégkorszak után rossz minõségû földdel bíró cserjés-erdõs vidék volt. Az elsõ telepesek a bronzkorban kerültek ide. Faluhelyük a forrás melletti dombokon volt. Az i.e. 1800-1300 között itt élt kis csoport temetõje a mai falu felé esõ dombon volt.
A késõbbi korokból az avarok (i.sz. 6-8. század) temetõjét ismerjük a forrás melletti dombon.
A falu középkori elõdjét 1424-ben említik elõször az írásos források (Kwthy). Ez után 1497-ben írnak róla újfent. Akkoriban egy része a Veszprém megyei Bátorkõ várához tartozott, más része köznemesi birtok volt.
1541-ben a palotai (Várpalota) várhoz tartozott.
A török kori feljegyzések szerint 1559-ben lakatlan puszta volt a végvárak vidékén. A török idõk után 1696-tól a Zichy-család birtokaként szerepelt. A pusztát a földbirtokos használta birkalegeltetésre, nagyobb részét bérbe adta. Zichy János és István csak 1750-ben adott betelepedési engedélyt a Veszprém megyei Bánkról és Teszérrõl jött jobbágyoknak. Ez a terv meghiúsult, így 1758-ban Nyitra megyébõl kívánták megvalósítani a falu újjáélesztést. Füstbe ment terv volt ez is. 1759-ben német ajkú telepesekkel jött létre az új falu. 1762-ben 23 egész- és 7 féltelkes jobbágyot, valamint 12 zsellért írtak össze. A falu újkori története itt vette kezdetét. Az új telepesek a környékbeli, korábban betelepült sváb falvakból érkeztek.
Az 1848-ban megalakult megyei forradalmi bizottmánynak a kúti bíró és a jegyzõ is tagja lett.
1869-ben a patakon 3 vízimalom mûködött, téglagyára volt a községnek.
Üzleti ajánlat:
Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgatás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok ellátása.Nagy örömmel és szeretettel köszöntöm Önt Fejér megye legkisebb önálló
településének megújult honlapján!
Bakonykúti a Kelet-Bakony hegység lábánál, a Burok-völgy természetvédelmi terület mentén, csodálatos természeti környezetben fekszik.
A mai rohanó világunkban egyre több embert ragad meg a gyönyörû természeti környezet, az eredeti településszerkezetét és építési hagyományait megõrzõ, emberléptékû, rendezett településünk. Az Önkormányzat, a Bakonykúti Községért Közalapítvány és a lakosság összefogásával készült köztéri faszobrok még egyedibbé és vonzóvá teszik a kis falu arculatát.
A múlt században, a mindenkori gazdasági folyamatok tükörképeként változó mértékben, de folyamatosan csökkent a falu lakossága. Örvendetes, hogy napjainkra már megfordult ez a folyamat és a népesség növekedése figyelhetõ meg. Kezdetben csak a hétvégi házak szaporodtak, de ma már egyre többen választják állandó lakhelyül is településünket, melyet az egyre több új építésû lakóház is jelez.
A múlt örökségének megõrzése mellett jelentõs változások is történtek községünk életében. Kezdeményezésünkre az Országgyûlés 2007-ben módosította a kistérségek besorolásáról szóló törvényt, amelynek értelmében Bakonykúti a móri kistérségbõl átkerült a székesfehérvári kistérségbe. Ezzel összhangban hozta meg a képviselõ testületünk azt a döntést, hogy 2008. január 01-tõl az azonos kistérséghez tartozó Iszkaszentgyörggyel alakítunk közös körjegyzõséget.
A jövõt illetõen két fontos célt tûztünk magunk elé. Egyrészt megõrizni mindazon értékeket, ami miatt vonzó ez a település. Másrészt az alacsony lélekszám ellenére biztosítani, hogy élhetõ település maradjon Bakonykúti, hogy mindaz a szolgáltatás, amely a XXI. században elvárható, az helyben vagy elérhetõ közelségben, a szomszédos településekkel összefogva a lakosság rendelkezésére álljon.
Õszintén remélem, hogy a honlapunk megtekintése felkelti érdeklõdését és ellátogat hozzánk!
Minden jog fenntartva 2024©