Isztimér Község Önkormányzata
Isztimér Község Önkormányzata Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgtaás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok ellátása.
Céginformáció:
Isztimér Fejér megye északnyugati peremén, a Keleti – Bakony röglépcsõin települt község. Területe, a mintegy 1000 fõs lakosságához képest viszonylag nagy, hozzávetõleg 70 km2. Határában található a megye legmagasabb pontja, a 479,6 m-es Kövesdomb, legnagyobb tájrésze a nagyjából 400 m magas, 20 km2-es Mellár-fennsík. Átmenõ forgalma nincs. Egyetlen közlekedési út vezet a faluba, a 20 km-re lévõ Székesfehérvár felõl.
Isztimér 1193-ban STAMER alakban fordul elõ legkorábban.
A község életének második szakasza a XVIII. század derekán kezdõdik. Három megyébõl, zömében németajkú, katolikus telepeseket fogadtak. Ekkor alakult ki a szalagtelkes falumag, amely lényegében azóta sem nagyon változott.
A XIX. század elejére kialakult a falu vagyonos rétege, amelyet elõsegített a falu mezõvárosi rangra emelése (1792 – 1872).
A történelem folyamán a politikai viharok csupán érintették a települést.
A forradalmak különösebb események nélkül zajlottak le.
Az igazi megrázkódtatást a II. világháború okozta. A házak negyede és a templom megrongálódott, a polgári lakosságtól áldozatot követeltek a harcok
A falu életének harmadik szakasza a háború után kezdõdik.,1948 tavaszán a németajkú õslakosságból kitelepítettek 66 családot, amely 346 fõt érintett. Helyükbe a Vas megyei Õriszentpéterrõl 54, a szlovákiai magyarok közül 53 család telepedett le Isztiméren. A lakosságot megosztotta a ki- és betelepítés, valamint a politikai harcok. Ezek az ellentétek azonban lassan elcsitultak.
1966-ban Gúttamási községet Isztimérhez csatolták, melynek önállósodási kísérlete nem járt sikerrel.
A rendszerváltozással megkezdõdött a falu infrastruktúrájának fejlesztése, mely mára teljesen kiépült. 1990 óta Bakonykutival közös Körjegyzõség mûködik a közigazgatási feladatok ellátására.
A község területén több, igen jelentõs természeti érték is található. A 10 km hosszú Burok-völgy földtani és növénytani értékei miatt vált természetvédelmi területté. Számos ritka növény is elõfordult itt. A falu határában 58 kisebb –nagyobb barlangról tudunk, ezek közül a legjelentõsebb a fokozottan védett, több mint 3 km hosszú, 200m mély, cseppkövekkel díszített Alba Regia-barlang. E barlang biológiai kutatottsága révén az európai élvonalba tartozik.
A falu határának nyugati szélén van bronzkorinak becsült Csikling vár romja. Köveit a mészégetõk használták fel, így az öregtornya is csak „térdig ér”, falait pedig szinte teljesen eltûntették, de a várárok határozottan látszik. Közelében egy hasonló korú, vár maradványai vehetõk ki.
A község katolikus temploma 1753-ban épült Szt. Anna tiszteletére. A templom elõtt álló Szt. Flórián-szobor az 1884 március 22-i tûzvésznek állít emléket.
Két kisebb katolikus kápolna is található településünkön.
A református gyülekezet új templomát 1989-ben építették, mely egy turisztikai szempontból is fontos közösségi helyiséggel bõvült az elmúlt években.
1981-ben épült a község óvodája, valamint 1990-re befejezõdött a 8 tantermes általános iskola bõvítése, felújítása, melyben mára már megszûnt az oktatás. Jelenlegi elképzelések szerint az épületben többek között Idõsek Napköziotthona kerül kialakításra, valamint itt kap helyet a Teleház és számos civil szervezet is.
Hamarosan sor kerül a Tûzoltószertár tetõcseréjére is, mely szintén nagyban segíti a falukép javítását.
Isztimér Község Önkormányzata és lakossága szoros kapcsolatot ápol a németországi Krauchenwies és a szlovákiai Madar településekkel.
A németországi testvérkapcsolat 1993-ban kezdõdött, melyet 1997-ben tett hivatalossá a két település, amikor is partnerkapcsolati megállapodás aláírására került sor. A kapcsolat kiterjedt és kiterjed az élet szinte minden területére: közigazgatás, oktatás, kultúra, hagyományõrzés, sport, civil szervezetek együttmûködése.
A jó kapcsolat ékes bizonyítéka a településünkön és Németországban is elhelyezett barátság-kõ.A szlovákiai Madar községgel fennálló barátság „csupán” 1997-re nyúlik vissza, de ugyanolyan szorossá és meghitté vált ez alatt a rövid idõ alatt is.
A kisebb távolság miatt folyamatosan látogatják egymás rendezvényeit a települések küldöttségei. (Sportesemények, iskolai programok, borversenyek, ünnepségek stb.)
Az Isztiméri Ifjúsági Egyesület 1999-ben alakult meg 51 fõvel, azzal a céllal, hogy – többek között – Isztimér községben Teleházat alakítson ki és azt hosszú távon üzemeltesse, a község lakóinak Internet-hozzáférését biztosítsa, továbbá egyéb számítástechnikai szolgáltatások igénybevételét tegye lehetõvé.
A 2003-as évtõl az Ifjúsági Egyesület készíti és fejleszti Isztimér község saját weblapját is. A honlapot folyamatosan frissítik, minden fontos információ elérhetõ itt, amit a településsel kapcsolatos. 2005-tõl – egy sikeres pályázatnak köszönhetõen - eMagyarország Pont a Teleház új neve és funkiója is.
Isztiméren 1987-ben alakult meg az Edelweiß Német Nemzetiségi Kórus, melynek jelenlegi taglétszáma 25 fõ. A kórus megalakulása óta minden évben részt vesz a nemzetiségi napokon, és országos rendezvényeken. Igény szerint községi ünnepségeken szerepelnek Ezzel párhuzamosan megalakult az "Edelweiss Junior" csoport is, a fiatalabb nõi kórustagok részvételével.
A településen az idõsek száma magas, közel 50 fõvel mûködik az 1991-ben alakult „Életet az éveknek” Nyugdíjas Klub. Közülük kerültek ki a Bakony Népdalkör tagjai, akik szintén részt vesznek a községi rendezvényeken, több díjat nyertek a nyugdíjas Ki-Mit-Tud vetélkedõkön.
Az Isztiméri Sportkör – jogelõdje - 1949-ben alakult, tagjainak száma jelenleg 63 fõ. Célja a rendszeres sortolás (versenyzés), testedzés, felüdülés biztosítása, az ilyen igények felkeltése, tagjainak nevelése, a társadalmi öntevékenység és a közösségi élet kibontakoztatása.
A Tûzoltó Egyesület 1881-ben alakult és azóta is folyamatosan mûködik, taglétszáma jelenleg 22 fõ, minden évben eredményesen vettek részt a tûzoltóversenyeken. Az egyesület 2005. évtõl polgárõri feladatokat is ellát.
2004-ben megalakult az Isztimér Községért Közalapítvány, melynek egyik fõ célja a község közmûvelõdési, mûvészeti és sport tevékenységének támogatása.
Helyi munkaerõ foglalkoztatási szempontból jelentõs a Bakony Mezõgazdasági Szövetkezet, valamint a Fehér Ablak Kft tevékenysége, valamint számos kisvállalkozás is megtalálható településünkön.
Kiemelkedõ rendezvényünk minden évben az Anna-napi búcsú, július végén.
Üzleti ajánlat:
Mint Isztimér Község polgármestere köszöntöm a Kedves Látogatót Isztimér település hivatalos weboldalán, mely nagyban elõsegíti községünk megismerését az Ön számára.
Itt tudhatja meg településünkrõl a legfrissebb híreket, tudomást szerezhet az aktuális eseményekrõl, valamint minden olyat megtudhat, mely fontos Isztimér, és fontos lehet az Ön számára is.
Amennyiben a honlap felkelti érdeklõdését szívesen látjuk településünkön személyesen is, akár egy kirándulás formájában.
Galéria,turizmus,könyvtár,közigazgtaás,közterület fenntartás,önkormányzati feladatok ellátása.
Minden jog fenntartva 2024©